Bydlet jako v secesi

Jakub vyřešil rodinné dělení majetku a zůstal mu nádherný byt, tak velký, až se ho skoro začal bát. Strach mu naháněla už jen představa rekonstrukce kachlových kamen – a co teprve ten zbytek? Naštěstí věděl, kam se obrátit!

Secese. Zdobný styl vyzdvihující tradici kvalitního řemesla byl reakcí na průmyslovou revoluci, která zrychlila, a hlavně zjednodušila výrobu. Architekti se zákonitě začali snažit o návrat k tradiční řemeslné zručnosti a kultivovanosti, což je blízké i nám v dnešní době. I když průmyslová revoluce dneška nepřináší objevy tak zásadní, jako byl přechod od ruční práce ke strojům, stále jednodušší možnost vyrobit cokoliv devalvuje kvalitu všech výrobků, které nás obklopují, od nábytku po potraviny. I současná generace aktivních mladých lidí se obrací k handmade výrobkům a obdivuje tradiční řemesla. Proto jsme rádi, že se nám v tomto díle podařilo propojit tradiční kamnáře s originály interiérové designérky.

Ráda přesvědčuji ostatní, že inspirace historickými styly se dají vtipně přesadit i do dnešní doby.

Jana Hradecká, designérka

Prostor. Obývací pokoj v domě z konce 19. století má repasovaná okna a původní parkety. Člení ho troje dveře – kromě vstupních z chodby jsou tu ještě další do kuchyně a naproti do ložnice. Velkolepé rozměry 30 m2 nabízejí spoustu možností, jak pokoj zařídit. Jakub si přál inspiraci secesí, která tímto domem kdysi prošla, a poprosil nás o pomoc.

Nábytek. Kromě původních kousků, které bylo třeba renovovat, jsme většinu odpovídajícího nábytkua koberce objevili v XXX Lutz.

Doplňky. Pro stylové sklo a další dárky, které si Jakub přál pro svou přítelkyni na uvítanou, vyrazila designérka do showroomu Moser.

Kolik to stálo? Nábytek – 117 097 Kč, textil a dekorace – 59 586 Kč, rekonstrukce kamen – 250 000 Kč. CELKEM 426 683 Kč.

Muži jsou ochotní pro lásku své vyvolené hory přenášet. Něco podobného se stalo Jakubovi, který se rozhodl pro zásadní životní krok a oslovil designérku Janu Hradeckou, aby mu pomohla s proměnou jeho zatím nedořešeného bytu. Největší investicí, kterou také nejdéle zvažoval, byla rekonstrukce klasicistních kachlových kamen, která už byla silně poškozená, ale stále krásná a ojedinělá. Nakonec se po konzultaci s kamnářem Pavlem Ryndou pro rekonstrukci rozhodl. Ukázalo se totiž, že i takto stará kamna mohou být funkční, pokud je kamnář převede na vytápění elektřinou. „Ve chvíli, kdy bylo jasné, že tu nebude stát jen studená památka na zlaté časy, ale že kamna dál mohou hřát, bylo rozhodnuto.

Peníze jsem se rozhodl investovat a začal mě pomalu těšit pocit, že budu mít v bytě něco jedinečného,“ vzpomíná Jakub, který měl z celého svého dobrodružství nakonec trochu strach. „Nikdy jsem s designérkou nespolupracoval a na vlastním soukromém interiéru už vůbec ne, nevěděl jsem, jestli mě třeba nebude nutit do něčeho, s čím nebudu souhlasit… no nebylo to snadné,“ dodává ještě majitel bytu, který byl nakonec celým průběhem akce jen mile překvapován. Produkci ČT se totiž podařilo najít termín na předtáčku, a tak dostali kamnáři na rekonstrukci dostatek času, aby ji stihli dokončit přesně během našeho natáčecího týdne, který máme pro každý díl k dispozici.

Pohled od toaletky. Kovové stolky (Carryhome, 2 499 Kč a 3 499 Kč), stolní lampa (Ikea, 999 Kč), váza (Pin-Up, design Jan Čapek 2009, 5 700 Kč), orientální koberec (39 190 Kč), křišťálové vázy a sklenice Moser, křeslo, skříň, podnožka a stojací lampa

Secesní hry. Bohužel designérka Jana Hradecká žádný čas navíc neměla – a vzhledem k tomu, že rekonstrukce kamen je regulérní stavba, mohla do interiéru nechat navozit nábytek a dekorace až ve chvíli, kdy kamnáři definitivně byt opustili, tedy poslední den! „Do té doby jsem jen vše plánovala u sebe v ateliéru nebo v kanceláři naší školy,“ vzpomíná majitelka Interiér design školy Intermezzo. „Do bytu jsem se chodila průběžně dívat, ale pořád tam byla spousta prachu. Ve chvíli, kdy jsme si s panem Ryndou a jeho hochy podali mezi dveřmi ruce a mohli jsme odhalit krásně zrepasované parkety, konečně přišla moje chvíle. To už ale volala produkce pořadu, že jedou! Naštěstí na druhé lokaci, která se natáčela souběžně, už měl kolega Petr Šlejmar vše hotové, a tak jsme si prohodili časy, TV štáb odjel natočit finále Bydlet jako ve srubu a já mohla začít věšet závěsy a aranžovat všechny ty krásné věci, které bych i já sama doma s radostí přivítala,“ vypráví Jana, kterou jsme to ráno opravdu zastihli se smetákem a kýblem. Nakonec se, jako vždycky, zase všechno stihlo! „Těšila jsem se, jak sem přidám autorské kousky Heleny Dařbujánové, které jsou velmi ženské, nadčasové, ale když je umístíte do secese, sednou tam jako ulité,“ popisuje Jana finální ladění: „Dopadlo to tak, jak jsem si přála!“

Pohled od vstupu. Chaise longue (látka a použitý materiál, 4 500 Kč), dekorativní polštáře na pohovce (999 a 1 299 Kč/ks),garnýž (5 000 Kč), závěsy na míru (15 000 Kč); kovové stolky (Carryhome, 2 699 a 3 499 Kč), stolní lampa (Ikea, 999 Kč), váza (Pin-Up, design Jan Čapek 2009, 5 700 Kč), orientální koberec (39 190 Kč), křišťálové vázy a sklenice Moser

Pohled od pohovky. Kožená lavice (12 599 Kč), koberec orientální (9 999 Kč), rekonstrukce kachlových kamen (250 000 Kč, Kamnářství Rynda)

Pohled od okna. Koberec s vysokým vlasem (2 999 Kč), toaletka Audrey (25 000 Kč) a sedátko Makronka (69 000 Kč, vše design Helena Dařbujánová), kovové stolky (Carryhome, 2 499 a 3 499 Kč), stolní lampa (Ikea, 999 Kč), váza (Pin-Up, design Jan Čapek 2009, 5 700 Kč), orientální koberec (39 190 Kč)

Pohled od kamen. Zrcadlo, paraván je vyrobený v naší kreativní dílně.

Paraván. Dříve neodmyslitelná součást interiéru poskytovala soukromí a také mohla rozdělovat interiér na různé zóny. 1/ RÁM Roman s designérkou Janou využili starý rám, který našli u Jany v jejím ateliéru vybaveném neuvěřitelným množstvím věcí, které se můžou kdykoliv hodit. 2/ STYLOVÁ TEXTILIE Pomocí čalounické sponkovačky Roman nacvakal na rám stylovou textilii se secesními motivy. Je možná dobré zdůraznit, že při tom jako správný umělec v tvůrčím rozletu popíjel dobré červené.

Pohled od skříně. Zrcadla a stolek jsou z původního vybavení bytu. Toaletka. Výklenek, který dříve mohl být podávacím okýnkem, Jana využila na malou galerii šperků.

Pokud je i jen malý kout místnosti určený pouze pro vás, nebojte se si tu vystavit osobní věci, třeba i své šperky.

Jana Hradecká, designérka

Barevná paleta. PUDROVÁ VÝMALBA A DALŠÍ JEMNÉ ODSTÍNY VYTVOŘILY ELEGANTNÍ ZÁKLAD PRO ZAJÍMAVÉ SOLITÉRY.

3 body k úspěchu. 1 – ZÓNY, velká místnost je rozčlěněná na několik funkčních zón, a tak je celá dobře využitá. 2 – STARÉ A NOVÉ, nebojte se kombinovat původní zařízení, které má styl, s novým a moderním nábytkem. 3 – BARVY, při inspiraci konkrétním obdobím se podívejte, jaké barvy pro něj byly typické.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek