FAQ

FAQ

Často se nás ptáte, jak studium probíhá a jak náročné je. Jestli je možné ho zvládnout i při menší časové kapacitě, ve spojení s dalšími povinnostmi a jak kurzy fungují.

Zde jsou odpovědi na nejčastěji kladené otázky:

Jsme škola splněných designérských snů a Roční kurz a Dvouletý je určitě to nejlepší, co dnes na trhu najdete. Přenášejí kvalifikovaní lektoři a hlavně jde o rekvalifikační kurz, na který se vztahují možnosti financování školného úřadem práce dle zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti. Navíc studium je možné hradit pomocí splátkového kalendáře (s 2% navýšením ceny).

Téměř jediným důležitým kritériem studia u nás je splněná maturita, hlavní je pak drive a zápal pro věc. Hlásí se k nám hlavně dospělí, kteří stojí na vrcholu své vlastní kariéry, ale zjišťují, že jim nic nepřináší, že postrádají prvotní chuť pracovat, a touží po změně a rozvinutí kreativity. Jsou to především ženy, poslední dobou ale vítáme i čím dál více mužů. Obecně jsou to nejen architekti, kteří se dovzdělávají, ale i „řemeslem“ nepolíbení jedinci – lékaři, advokátky, účetní, modelky, majitelé firem atd. V interiérovém designu neexistuje minulá zkušenost, které byste nevyužil. Mně se například hodí maturita z psychologie, jiným i třeba jen zkušenost ze stavby vlastního domu. Studium je tedy ideální pro každého s chutí tvořit a přivádět ideje do úplnosti. Sáhnout si na zhotovený nápad je úžasný pocit!

Kromě krátkodobých (standardně třídenních) kurzů, jako jsou například Homestaging, kurz Navrhování kuchyní nebo i (týdenní) Letní škola, nabízíme hlavně kurzy dlouhodobé. Na výběr máte roční studium nebo dvouleté, které je vlastně nejobsáhlejším kurzem interiérového designu na trhu. Jako první škola v tomto oboru jsme získali akreditaci MŠMT, což je pro nás velká pocta a pro studenty záruka kvalitního studia. Právě na dvouletém kurzu vás na kariéru interiérového designéra připravíme opravdu důkladně. Dostanete vlastního reálného klienta, pro kterého zpracujete projekt, a pokud budete opravdu dobrým studentem, přivedete ho společně s klientem k životu. Po dvouletém studiu zjistíte, že váš pohled na celý svět se kompletně změnil, máte schopnosti, o kterých jste předtím nevěděl, a dokážete realizovat velké zakázky. Kromě toho nabízíme našim studentům i absolventům podílení se na spolupracích s jinými společnostmi umožňujeme jim propagaci v magazínech, domlouváme jim zajímavé zakázky atd. Opravdu se snažíme zapojit je co nejvíce a zatím se nám to moc dobře daří.

Za pomoci teoretických i praktických cvičení se spoustou materiálů a pomůcek. Pro každou studijní skupinu zajistíme cvičného klienta, který vám dá konkrétní zadání. Cvičný klient představuje svůj projekt společně s informacemi o prostoru, se studenty se v průběhu jejich studia stýká a projednává kroky projektování.

Přijďte k nám na některý ze Dnů otevřených dveří. Rádi se vám budeme věnovat. Prohlédnete si prostory školy, pohovoříte o vašich možnostech s ředitelkou školy Janou Hradeckou, seznámíte se s lektory. Doporučujeme začít rozehřívacím kolečkem – kratším kurzem nebo workshopem. Ukážeme vám, jak kreativní a smysluplná je práce interiérového designéra. A mohu vám garantovat, že vás nadchneme.

Odborník na řešení interiéru zná problematiku stavby, trh i nabídku jednotlivých zařizovacích předmětů, ví jak sjednotit klientovy různorodé požadavky a hlavně přemýšlí prakticky. Má velké zkušenosti a schopnosti a investora ušetří chyb, kterým se většinou laik nevyhne, čímž výrazně šetří peníze. Interiérový designér je profesionál, který má schopnost obydlet prázdný prostor, aby reprezentoval klientův subjektivní názor na životní styl, rodinný život, zájmy, odpočinek i práci. Přichází s řešením, které by laika nenapadlo a které zlepší kvalitu života.

Za prvé vám designer musí být příjemný jako člověk, partner. Budete s ním v častém kontaktu, pozvete jej do svého života, budete se mu svěřovat s celkem „intimními“ detaily a to předpokládá důvěru a dobrou komunikaci. Zajímejte se o to, zda má zkušenosti ze staveb, nebo zda navrhuje pouze „od stolu“, zda má kontakty na další řemesla. Zajímejte se, jaké studium interiérového designu má za sebou. Požádejte ho o případný kontakt na některého z jeho předchozích klientů a zeptejte se na referenci. Fotografie hotových interierů mohou lhát, ptejte se spíš na průběh spolupráce, chtějte vidět návrhy, jednotlivá stadia spolupráce a rozsah nabídky.

Nejlepší jsou ústní doporučení. Při hledání na internetu si všímejte i dalších aktivit designéra – z nich dost často poznáte, zda je pro design, a vše co s ním souvisí, skutečně zapálen. A dejte na svůj pocit ze schůzky, vsaďte na sympatie a designérův skutečný zájem o váš projekt. Nebojte se proto oslovit i začínající designéry.

Lidé ve valné většině přicházejí za designérem pozdě. Nejlepší je navázat spolupráci již u první myšlenky na stavbu, rekonstrukci či koupi bytu. V takové chvíli může designér ve spolupráci s architekty, developery a projektanty měnit celkové dispozice místností v návaznosti na klientovy představy o budoucím životě v novém vysněném prostoru. Dokáže podchytit hlavní myšlenku a tu držet např. při výběru materiálů pevně spojených se stavbou (okna, dveře, podlahy..). Nicméně každý rozsah zadání je jiný – jinak dlouho trvá stavba velikého rodinného domu a jinak redesign pronajatého kancelářského prostoru. Pokud klient přichází včas a rozumí celostní práci designéra, spolupráce se skládá z:

1) konceptu (tedy hlavní myšlenky určující všechny viditelné složky interiéru): 2 týdny
2) dispozice prostoru a zařizovacích prvků: 2 týdny
3) klientova souhlasu, který může vést k úpravám a musí proběhnout při každé fázi realizace: 2 týdny
4) realizace (tzn. výběr stavební firmy, dodavatel a řemeslníků, konzultace zařizovacích a dekorativních prvků, dozor nad realizací…): 1 měsíc až 2 roky
Klient se ovšem může rozhodnout pouze pro tzv. konzultace nebo homestaging, kdy je spolupráce sice užší, avšak rychlejší.

Především je to mylná představa o rozsahu práce designera a o čase, který designer nad návrhem stráví, tedy i o výsledném finančním ohodnocení. Domnívají se, že se designer jen koukne a hned vidí, pak už to jen „hodí“ do počítače a je to. S tím souvisí i utkvělá představa jediné dispozice prostoru i zařizovacích prvků a tendence designérovi radit. Nezřídka se setkávám s klientovou jasně definovanou myšlenkou rozvržení interieru, do kterého přeci jen „vyberu barvy a typ nábytku“. Takový klient neví, že se na situaci musíme podívat celkově, nově a nezatíženě, zvážit praktické a logické využití prostoru, věnovat se ergonomii, rovnováze materiálů, barev a struktur… Vytvořit jednotící myšlenku, jež bude funkční, krásná, bude respektovat urbanistické začlenění prostoru, genius loci, promítne klientovy sny a způsob jeho života a bude mu dlouho a dobře sloužit, není tak jednoduché. Každý dobrý designer ocení klienta, který se dokáže spolehnout na jeho odbornost a zkušenosti a chápe, že investice do odborné pomoci se mu rozhodně vyplatí.

Především bych doporučila hodně číst odborné knihy (v knihkupectví pořídíte např. Školu interiérového designu, kterou jsem sepsala ve spojení s naším odborným lektorským týmem), odebírat kvalitní české i zahraniční magazíny, navštěvovat showroomy a přijít se k nám podívat na den otevřených dveří. Kromě jiných krátkodobých kurzů pak nabízíme i třídenní Strategii tvorby interiéru, která vás uvede do práce interiérového designéra. I na náš facebook pravidelně přidáváme co se kde děje, kam stojí za to se vypravit, které blogy sledovat atd. Pokud vás design opravdu baví, sami poznáte, že je důležité mít neustále otevřené oči a přijímat informace ze všech stran. S nabytými zkušenostmi přijde i větší zájem o další!

Roční kurz interiérového designu je splněný sen o začátku nové kreativní profese, který Vám předá maximum vědomostí a zkušeností, ale hlavně zahrnuje spoustu praktických projektů, díky kterým se vše lépe naučíte a zapamatujete. U nás budete obklopeni osobnostmi s neotřelými názory, inspirativními nápady a zajímavými kontakty. Po roce studia u nás se stanete profesionálem se zkušenostmi. Přidáte se?

Profese interiérového designéra je atraktivní, kreativní a různorodá. Naše práce zdaleka neprobíhá jen u stolu. Setkáváme se s klienty, navštěvujeme showroomy a veletrhy, hovoříme s řemeslníky… Jste-li i vy aktivní a neustále bažíte po inspiraci, interiérový design Vás potřebuje.

Od každého hodně. Dlouhodobý kurz se sestává z třídenních setkání, na kterém se vždy probírá jiné téma. Barvy, kreativita, osvětlení, technická kresba, koupelny, kuchyně, materiály, stavební normy, 3D vizualizace… Výuky těchto témat se můžete samozřejmě účastnit i samostatně, během našich krátkodobých kurzů. Kompletní přehled všech kurzů naleznete v sekci Krátkodobé kurzy.

První projekt už během kurzu! Na začátku kurzu Vás seznámíme s reálným cvičným klientem. Pro něj během roku zpracujete kompletní návrh projektu, kterým může být dům, byt, kavárna, hotel… Zpracovaný projekt bude výstupem, který v budoucnu ocení i Vaši první soukromí klienti.

Úspěch absolventa zaručen. Množství našich absolventů je zárukou kvality kurzů. Absolventi s námi spolupracují ve studiu, zakládají vlastní ateliéry nebo se nechávají zaměstnat u světových firem. Interiérový design je rozsáhlý obor se skvělými možnostmi uplatnění se a i Vy se můžete stát součástí úžasného procesu. Opravdu se stačí jen přihlásit.

Máte další otázky? Rádi vám je zodpovíme na některém ze Dní otevřených dveří nebo na osobní konzultaci. Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře nebo telefonního čísla. Rádi se vám budeme věnovat.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek