Bydlet jako v baroku

Co přežilo z opulentního barokního stylu do dnešních dnů? Budete se divit, díky Vivienne Westwood, designérce Janě a naší čtenářce Terezce je toho docela hodně!

Punk-barok. Baroko obdivujeme dodnes pro nádhernou architekturu, obdivuhodné výtvarné umění i kreativní módu. Současní designéři se jeho tvaroslovím i barvami inspirují při tvorbě nábytku i lustrů, kdy tvary převádějí s nadsázkou jak do plastových materiálů (Philippe Starck a židle Ghost), tak třeba do lustrů (Jakub Berdych a jeho Raw lamp zavěšená na stativu místo reflektoru). Britská královna punku Vivienne Westwood přivedla barokní inspiraci do módy, a tím i interiérových textilií. Objevíte barvy, vzory, tvary i kvalitní materiály tak trochu postavené na hlavu, ale hlavně: vždy v zlatém rámu!

Jsem majitelka Interier design školy Intermezzo a odvážná designérka, která ráda míchá styly a miluje humor v interiéru.

Jana Hradecká, designérka

Prostor. Pokoj v prvním patře právě přestavovaného rodinného domku má francouzská okna vedoucí do zahrady a dřevěnou podlahu ze smrkových prken. Studentka Tereza je velmi kreativní, ale tam, kde si není jistá, nechává věci dozrát. Proto tady měla zatím jen matraci na zemi a čekala na tu správnou inspiraci.

Kolik to stálo? Nábytek – 4 568 Kč, osvětlení – 8 094 Kč, textil a koberec – 10 516, doplňky – 2 000 Kč. CELKEM – 25 178 Kč.

Designérka Jana Hradecká má ráda neobvyklé kombinace a mix různých stylů. Na poradě o barokním stylu, který jsme v první řadě Bydlet jako určitě chtěli mít, ji napadlo, že pojedná barokní inspiraci v duchu své oblíbené designérky Vivienne Westwood, britské punkové legendy. „Podívej se na její logo, vždyť i to vychází z baroka,“ začala snášet na stůl argumenty. „Vytáhla z baroka to nejlepší, namíchala to s britskou klasikou, celé to trochu zmačkala, potrhala a zase sešila zpět a stala se nesmrtelnou. My sice nešijeme modely pro módní přehlídky, ale trochu se můžeme inspirovat i v interiérovém designu,“ uvažovala Jana dál. Nakonec vlastně došlo i na to punkové zmačkání a potrhání – jídelní židle z bazaru přišla o svou polovinu, dostala novou barvu a stojí přistavená zbytkem svého sedáku ke zdi. Stal se z ní totiž němý sluha a z jejího opěradla věšák na odhazování svršků. Nepřijde vám, že právě tato změna byla totálně punková?

Pohled od vstupních dveří. Závěsy Merete (899 Kč/ks), zlaté květináče Daidai (od 39 Kč/ks), LED žárovky Ledare (299 Kč/ks, vše Ikea), textilní kabely a objímky (Hornbach, celkem 4 000 Kč), smetanový přehoz Osaka (150 × 230 cm, 1 690 Kč), vlněný pléd Lamb (130 × 190 cm, 2 290 Kč, obojí ScanQuilt), koberec Spirit 551 Union Jack (Koberce Breno, od 6 216 Kč), další dekorace: papírové pytle na tříděný odpad, Tchibo, skříňky a pořadače Ikea jsou natřené balakrylem, rámy na nástěnky, Hornbach. Postel mimo rozpočet proměny: tradiční britská značka Vispring, dodavatel postelí pro Titanic, 140 × 200 cm, výplň z koňských žíní, cena k doptání, Dreambeds

Pohled od okna. Textilní kabely a objímky (Hornbach, celkem 4 000 Kč) LED žárovky Ledare (299 Kč/ks, Ikea), stojací zrcadlo Baroque Gold (2 799 Kč, Kare), smetanový přehoz Osaka (150 × 230 cm, 1 690 Kč), plédy Lamb
(130 × 190 cm, 2 290 Kč/ks), prostěradlo Jersey (690 Kč), návleky na polštáře Imperial (699 Kč/ ks), zelený návlek Satén (195 Kč), návleky Smart kočky (490 Kč/ks), ložní souprava Secese (2 390 Kč, vše ScanQuilt), koberec Spirit 551 Union Jack (od 6 216 Kč, Koberce Breno), papírové pytle na tříděný odpad, Tchibo, skříňky a pořadače Ikea jsou natřené balakrylem, rámy na nástěnky, Hornbach, svícny H & M Home; postel mimo rozpočet proměny: cena k doptání, Dreambeds

Zlaté rámy. Designérka Jana Hradecká a moderátorka Jana Stryková jsou zkušené odbornice na kreativní výboje. Jednak si pamatují ty svoje, jednak obě mají děti, které také rády přesahují hranice všeho dovoleného. Terezce vymezíme prostor velkými rámy, ale už předem počítáme s tím, že je překročí. 

Pokoj pro studentku.

Osmnáctiletá Tereza se do proměny přihlásila přes facebookovou výzvu, kterou Jana oslovila okruh studentů a příznivců své Interier design školy Intermezzo. Když jsme ji viděli poprvé, propadli jsme nadšení. Terezka měla barokně romantickou košili a temně punkově namalovanou pusu a oči. Jako by vystoupila z našeho snu! S Janou si velmi rychle sladila noty – obě rády recyklují a natírají, přemýšlejí, jak pořídit nové věci pokud možno vlastní výrobou a s minimálními náklady. Tereza si přála doladit styl, který nechala nedořešený, protože to zatím nebyla v jejím životě priorita, a zároveň si přála nechat prostor pro vlastní nápady a kreativitu. 

„Pracovní stůl nemám a ani ho nepotřebuji, protože se učím v posteli, úkoly dělám v posteli i nápady vymýšlím v posteli,“ vypočítala nám Tereza další funkce své dosavadní matrace položené na holé zemi. „Uvědomila jsem si, že nesmím pokoj zařídit definitivně, že v něm musí zůstat i něco nedořečeného, aby si Tereza mohla pokoj dolaďovat podle momentálního životního období, kterých ji ještě čeká velká spousta,“ vzpomíná Jana. O podporu ze strany rodičů se strachovat nemusela. Terezčina rodina totiž taky byla jak ze snu. Nechala designérce naprosto volnou ruku a při totálním zaneřádění domku televizní technikou si dál klidně žila svým životem. Poslední den natáčení dokonce nezrušila ani naplánovaný rodinný mejdan. Když fotograf Václav dofocoval poslední detaily, po domě už korzovali rodinní přátelé se sklenkou vína. 

Pohled od nohou postele. Stolní lampa Knit (3 599 Kč), figurka psa se zlatými křídly Sitting Angel Dog Gold-Black (699 Kč, vše Kare), zlaté květináče Daidai (Ikea, od 39 Kč/ks), ostatní dekorace: skříňky a pořadače Ikea jsou natřené balakrylem, rámy na nástěnky, Hornbach, džínovina na přečalounění křesla (Jeans Stretch, 389 Kč/m)

Plátna pro obrazy. Terezka potřebuje pro své kreativní nápady něco jiného než pracovní stůl. Nejlepší nápady k ní prý přicházejí v posteli, kde se také učí, kde vlastně tráví většinu volného času. K tomu, aby měla své nápady pěkně na očích, se budou hodit velké barevné panely, sloužící jako tabule, omalovánky nebo nástěnka na důležité nápady a připomínky.

Portrét kočky. Další umělecké dílo ve zlatém rámu je dárek, který Terezka dostala k osmnáctým narozeninám od rodinné známé. Nebylo zatím nikdy vystaveno, a proto můžeme jeho publikování v televizním pořadu považovat za světovou premiéru.

Na původním ušáku měla Terka přehozenou džínovou bundu. To mě inspirovalo k přečalounění.

Jana hradecká, designérka

Co jsme zachovali? V rohu pokoje stojí šatní skříň ze starší kolekce Ikea, kterou bylo škoda rušit – nějaký prostor pro oblečení potřebuje určitě i Tereza, která nás během proměny překvapila svou skromností a nenáročností. Jana skříň natřela šedomodrou barvou, vyměnila úchytky za kožená poutka ze starých pásků a nohy nastříkala zlatým sprejem. Změna neuvěřitelná! Vedle vstupních dveří je podivná prohlubeň v omítce. „Tahleta díra má ukazovat, že se tady žije?“ ptala se moderátorka Jana designérky, když si všimla charakteristických čárek v proláklině. „Ano, v celém domě jsou po rekonstrukci nanesené hliněné omítky, ale tady, kde se dřív, když holky byly malé, měřily, zůstalo to památné místo s jejich zaznamenávanou výškou zachované,“ usmívá se Jana. Proč by tu mělo být všechno dokonalé, když nám se to zrovna tak náramně hodí? Dokonalost is dead!

Pohled od panelů. Stojací zrcadlo Baroque Gold (2 799 Kč), a odkládací stolek Elegance Nodo Black (Ø 30 cm, 1 569 Kč, vše Kare), smetanový přehoz Osaka (150 × 230 cm, 1 690 Kč), vlněné plédy Lamb (130 × 190 cm, různé vzory, 2 290 Kč/ks), pletené návleky na polštáře Imperial (699 Kč/ks), zelený návlek Satén (195 Kč), návleky Smart kočky (490 Kč/ks, vše ScanQuilt) koberec Spirit 551 Union Jack (od 6 216 Kč, Koberce Breno)

DIY – tvořte sami! Němý sluha. „Romane, kam doma házíš oblečení,“ ptá se Jana. „Na židli,“ odpovídá Roman. „Takže když bude němý sluha vypadat jako židle, bude co?“ „Oblíbený!“ 1/ JDĚTE DO BAZARU Pokud nemáte zásoby starého nábytku na půdě, v bazaru určitě tu správnou židli najdete. 2/ ŘEŽTE Nechcete, aby židle příliš překážela v prostoru? Zmenšete ji klidně na polovinu, Roman to zvládl snadno i obyčejnou pilkou. 3/ NATÍREJTE Jemný šedomodrý odstín je správně nenápadný a zároveň tvoří příjemné přechody pro ostatní barvy. Kromě němého sluhy jsme s ním natřeli i skříň, která se ale dočkala zlatých nohou!

Krajka na podlaze. Tak to je punk! Na realizaci tohoto nápadu se podílela designérka Jana s moderátorkou Janou. Přes široký pruh látky postupně sprejem nastříkaly dekor po celém obvodu pokoje

Nová tvář smrkové podlahy. Původní smrková podlaha měla přírodní barvu, a pokud někdy byla povrchově ošetřená, už se to zřejmě ztratilo. Hloubkově jsme ji tedy očistili podlahovým mycím strojem, nechali vyschnout a natřeli barevnou lazurou. Protože naše požadovaná šedá nebyla v základní nabídce, nechali jsme ji v Domě barev namíchat podle vzorníku. Dixol, bezbarvá tenkovrstvá lazura na dřevo natónovaná podle odstínu S 4502-B a podlahový lak na dřevo Polyurex Mat, vše Dům barev,  podlahový mycí stroj Kärcher FC 5, vysává a vytírá podlahu zároveň.

Pohled od šicího stroje. LED žárovky Ledare (299 Kč/ks, Ikea), textilní kabely a objímky (Hornbach, celkem 4 000 Kč), vlněné plédy Lamb (130 × 190 cm, 2 290 Kč/ks), zelené prostěradlo Jersey (690 Kč), pletené návleky na polštáře Imperial (699 Kč/ks), zelený návlek Satén (195 Kč), návleky Smart kočky (490 Kč/ks), ložní souprava na jednolůžko Secese (2 390 Kč, vše ScanQuilt), koberec Spirit 551 Union Jack (Koberce Breno, od 6 216 Kč), ostatní dekorace: svícny (H&M Home)

Ikona. Knížku o bouřlivém životě bývalé učitelky, co jako malá holka taky ráda šila, si určitě přečtěte, stojí za to!

Barevná paleta. KNIHOMOL, KTERÝ SI NEPŘEJE BÝT RUŠEN BARVAMI, OCENÍ KLASICKOU ČERNOBÍLOU KOMBINACI, JEJÍŽ KONTRAST ZMÍRŇUJE PŘÍRODNÍ DŘEVO.

3. body k úspěchu. 1 – BARVY, pro zlatou, zelenou a červenou kombinaci zvolte neutrální bílý a šedý základ. 2 – RECYKLACE, snažte se vždy využít maximum původního nábytku. Barvy dělají zázraky! 3 – KREATIVITA, nechte prostor pro sebevyjádření. Studenti potřebují svobodu a soukromí.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek