Design Heroes II. – Lucie Koldová

Před několika dny jsme při druhé přednášce cyklu Design Heroes přivítali úspěšnou designérku Lucii Koldovou. Přednáška o tom, jak skloubit nejen mateřství s prací pro světové firmy. O tom, jak se vypracovat a uspět ve světě designu, který je hlavně doménou mužů… a o spoustě dalších témat.

Lucie navrhuje nábytek, produkty každodenní potřeby i šperk… Přesto je její největší vášní světlo a svítidla. Je uměleckou ředitelkou firmy Brokis a ve své práci kombinuje designérskou kreativitu s klasickým řemeslem a špičkovými technologiemi.

Byla to především originální svítidla, díky kterým prorazila mladá česká designérka mezi světovou designérskou elitu. Světlo jí letos v lednu přivedlo i na mezinárodní veletrh interiérového designu IMM v Kolíně nad Rýnem. Trojnásobná držitelka ceny Czech Grand Design a letošní laureátka ceny EDIDA na něm v rámci prestižního projektu DAS HAUS představila svou vizi ideálního domu. O projektu Das Haus, německé preciznosti i obrovskému tlaku, kterému designéři musí na takové akci čelit, přednášela v našem design hubu v Oldřichově 34.

Projekt Das Haus
Lucie Koldová dostala v Kolíně nad Rýnem k dispozici 180 metrů čtverečních, se kterými mohla naložit dle libosti. Přidělený prostor rozčlenila do pěti obytných zón s rozdílnou atmosférou, kterou vytvářela pomocí originálních svítidel. Celý koncept domu pak nazvala Light Levels – tedy Úrovně světla. „Světlo a jeho kvalita pro mě byly stěžejní. Mým cílem bylo, aby prostor působil odhmotněně, transparentně. Chtěla jsem, aby každá místnost měla svou vlastní energii, svou specifickou světelnou atmosféru. Aby lidé cítili kontrast, když přecházejí z jedné zóny do druhé.“

Úžasným zdrojem inspirace pro mě bylo, že jsem neměla stanovené žádné hranice. Na druhé straně to bylo těžké, protože hranice vám vymezují prostor, ale tady jsem si je musela stanovit sama. Realizace byla hodně náročná, během devíti měsíců jsem musela přijít s koncepcí celého domu. A to s novými prototypy, které se za normálních okolností vyvíjejí minimálně rok. Nakonec se mi podařilo přijít s devíti novými kousky, což mě teď hodně překvapuje. Byla to ohromná jízda, jeden nápad následoval druhý. Bylo to jako ohromná vlna, která vás válcuje,“ vzpomínala Lucie na toto intenzivní tvůrčí období.
Čím to je, že právě jí se podařilo dostat až na vrchol? „Pro mě bylo vždycky důležité jít do všeho, co dělám, naplno. Určitě je za tím houževnatost a vytrvalost, a v neposlední řadě spolupráce s řadou lidí, které jsem potkala. Lidí, kteří mi věřili a chtěli se mnou jít kus cesty.“

Lucie od mládí úspěšně sportovala, v osmnácti letech se dokonce stala mistryní České republiky v trojskoku. Měla ale i další zájmy, například světové jazyky. Zároveň se intenzivně věnovala kresbě a malbě. V designu se nakonec většina jejích vášní spojila: „Slovo design ke mně přišlo až v mé plnoletosti. Začala jsem se o něj zajímat a jasně vnímala, že tady můžu zúročit všechno. Propojit kresbu, 3D představivost, práci s modelem i s nejrůznějšími materiály. Být designérkou je komplexní záležitost: musíte být dobrá umělkyně, dobrá psycholožka i dobrá manažerka. A tahle víceúrovňovost mě ohromně baví.“

Video Das Haus: Talks abou the project zde.

Těšíme se na Vás ve čtvrtek 8. listopadu, kdy v Oldřichově 34 přivítáme Michala Kunce, úspěšného českého architekta a autora oceňovaných rodinných domů.

Vaše Jana

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek