Lépe nám bude v útulném interiéru než v přetopené místnosti

V zimě ubývá světla, což má na náš výkon i náladu negativní vliv. Avšak oproti Skandinávii, která je mimo jiné domovinou kvalitního a trendy interiérového designu, jsme na tom u nás s množstvím světla přes zimu stále poměrně dobře. Můžeme se u Skandinávců inspirovat? Jak to udělat, abychom se v interiérech cítili dobře i přes zimu? Nejen o tom jsme hovořili s Janou Hradeckou, přední interiérovou designérkou a ředitelkou školy interiérového designu Intermezzo.

Skandinávské země jsou proslulé nedostatkem světla během zimního období. Řekla byste, že se tato skutečnost promítá do skandinávských interiérů?

Ano, právě proto se v těchto interiérech často používají světlé malby. Bílá má ze všech barev nejvyšší odrazivost a světlo násobí. Pro teplejší pocit se používají dřevěné podlahy, pocitu útulnosti napomáhají i kožešiny, plédy, polštáře i závěsy. I přesto, že by bílá mohla navozovat chlad, zůstává interiér díky útulnosti stále pocitově teplý. Důležitou roli hrají i živé rostliny, ať už hrnkové či řezané, a populární je tzv. „hygge“. Používají se svíčky, které dodávají hřejivou atmosféru – v tomto ohledu jsou Skandinávci mistři. Samozřejmostí je dostatek různých druhů osvětlení.

Co vlastně znamená to kouzelné slovíčko „hygge“?

Není to úplně snadno přeložitelný výraz. Já bych to přeložila jako „teplo domova“ nebo „pohodový interiér“, ve kterém se lidé cítí uvolněně. Zásadní je pohodlí a příjemná atmosféra. Zvlášť v zimě se člověk touží vrátit domů do tepla. A teplo jako takové nezáleží jen na stupních Celsia, ale i na zařízení. Věřím, že se člověk bude cítit lépe při devatenácti stupních Celsia v interiéru, kde se vyskytují teplé materiály, než v pocitově chladné, ale přetopené místnosti. Obrovský rozdíl udělají textilie, například koberce. Jsou interiéry, ve kterých velmi pěkně vyniknou také koberce perské. Krásné kousky najdete v prodejnách Ariana – Perské koberce, kde mimochodem právě probíhá velký výprodej. A také závěsy. Osobně mám doma dvoje, jedny na zimu a jedny na léto. Letní jsou světlejší a z lehčího materiálu, zimní jsou vlněné, tmavší a těžší a vytváří pocitové teplo. Kouzla můžeme dělat i v ložnici, hladké saténové povlečení bude chladnější, bavlna či len zase teplejší. Já mám doma krásné povlečení značky NatyNaty a jsem s ním spokojená.

Které materiály naopak špatnou náladu v zimě spíš prohloubí?

Studené materiály a vysoce lesklé plochy. Když máte v obýváku dlaždice a na nich skleněný stůl s chromovanými nohami, bude v zimě potřeba dlažbu zakrýt kobercem a přes stůl přehodit ubrus. Dojem může i nadále zůstat minimalistický, pokud vybereme správně.

Jak je to s umělým svetlem, dá se s jeho pomocí docílit přes zimu příjemnějšího pocitu?

Často se setkávám s názorem, že čím žlutější světlo, tím více si simulujeme sluníčko, ale není to pravda, denní svit je totiž bílý. Do interiéru je tedy nejlepší teplé bílé světlo. Doporučuji více různých typů osvětlení, ne jenom centrální, ale i stojací, nástěnné, stolní, aby se daly zapnout různé okruhy a tím měnit atmosféra. Doplňkoví světla do oken i interiéru najdete například v prodejnách Eglo. Užítečné jsou také stmívače. Člověk by se měl dennímu světlu přizpůsobovat a s tím, jak se stmívá, připravovat ke spánku i své tělo. Ve chvíli, kdy na sebe nechávám působit plné světlo, se tělo ke spánku připravit nedokáže. A vyloženě škodlivé je modré světlo vyzařující z displejů a televizní obrazovky.

Není to tak, že minimalismus evokuje chlad a interiér plný věcí zase pocit tepla?

To ne, jde v prvé řadě o použité materiály.

A co vánoční výzdoba? Nezdobíme si své domovy právě kvůli tomu, že je chceme mít útulnější a pocitově teplejší?

U vánoční výzdoby bych neřekla, že motivací k ní je potřeba teplejšího interiéru. Spíše se jedná o dekorace, které obecně interiér zútulní a zároven souvisí s přípravou na slavnostní atmosféru vánočních svátků.

Z čeho výzdoba vychází?

Symbolika výzdoby má svá opodstatnění. Králové nesli Ježíškovi ty nejvzácnější dary. Zlato, kadidlo a myrhu. Barvy drahých kovů a jejich třpyt je pro Vánoce neodmyslitelným symbolem a vůně myrhy a kadidla nám dnes nahrazují svíčky, vonné tyčinky, františky i difuzéry. Určitě nemůžeme zapomenout na symbol hvězdy, která tři krále k Ježíškovi zavedla.

Čím bychom se u vánoční výzdoby měli řídit?

Hlavně stylem, který náš interiér už má. Vždy se objeví nějaká žhavá zpráva, například že trendem letošních Vánoc je bůhvíjaká barva. Barvy bychom však měli vybírat podle toho, co se bude hodit k našemu stávajícímu vybavení. U svíček a dalších dekorů je důležité, aby ladily se stylem našeho interiéru, ne aby se řídily trendem, který vymyslel pravděpodobně nějaký prodejce s cílem vyprázdnit sklad. Já jsem si oblíbila svíčky Vuudh, dobře vypadají a krásně voní.

A jak vypadá vánoční výzdoba Jany Hradecké?

Mám vše ráda přírodní. A když se člvoěk projde po venku, vidí, že zeleného je všude pořád dost. Různé druhy jehličnanů, břečťany… Já mám ráda, když se tohle všechno zkombinuje třeba i se suchými větvičkami, koupí se řezané kytky, k tomu se zapálí svíčka a další přízdoba už není nutná. I když já osobně to vždycky ještě doplním o nějaké věnce – jeden dám na stůl a další na dveře.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek