Je léto! Čtěte…

Kdy jindy než v létě byste se měli věnovat četbě. My v Intermezzu už před prázdninami balíme kufry, a protože vy nejspíš taky, připravila jsem pro vás tipy na zajímavé knihy a knihkupectví, kam se před odletem nebo odjezdem na dovolenou vydat. Řeč bude samozřejmě o knihách věnovaných designu, interiérům a tvorbě… Tady jsou moje tipy na knihy, které stojí za to přečíst a pak nejen založit do knihovny, ale vracet se k nim.

Kila designu – Začneme biblí českého moderního designu, tu si ale do kufru na cestu nejspíš nepřibalíte. Váží několik kilogramů a každý student a absolvent naší školy by ji měl mít v malíčku… Raději si k ní domů pořiďte také samostatný pultík. Design v českých zemích 1900–2000 aneb posledních sto let českého designu zmapovaných opravdu podrobně.

Publikace představuje dějiny designu v českých zemích pohledem institucí, jež jeho vývoj ovlivňovaly (školy, spolky, výrobní podniky a družstva ad.), přičemž design chápe v širokém záběru designu interiéru, užitkových předmětů, průmyslového a grafického designu, módy a textilního designu, užité fotografie a designu nových hmot 20. a 21. století. Když zvládnete všech dvacet kapitol, dostanete do krve první systematické zhodnocení dějin moderního designu v českých zemích. Za dvě měsíce prázdnin se to dá.

Poznámka pro naše studenty: můžete zakoupit také u nás, na recepci.

Hygge, Prostě šťastný způsob života – Co vás dělá šťastnými? Je to hmotná věc, dobré jídlo nebo jen samotný pocit? Najít ten správný moment, který vás zahřeje na duši, a vykouzlí vám úsměv na tváři, není vůbec nic složitého. Stačí i maličkosti. V Dánsku mají Institut pro výzkum štěstí a o Dánech se mluví jako o nejšťastnějších lidech na světě. Proč? Protože mají hygge. A ředitel Institutu štěstí Meik Wiking prozradí, jak na to. „Hyg? Hýge? Hygé? Není důležité, jak budete ‚hygge‘ vyslovovat, či dokonce hláskovat. Na otázku, jak se vyslovuje nějaká emoce, by jeden z největších filozofů naší doby – Medvídek Pú – odpověděl: ‚Emoci nepíšete, emoci cítíte.‘“

Meik Wiking je prezident Institutu štěstí v Kodani a studiu dánského způsobu života se věnuje už několik let. Ano, je to rozhodně zvláštní povolání a stejně tak je i zvláštní číst o tom, jak má člověk žít, aby byl šťastný. Hygge se řadí mezi motivační nebo inspirativní knihy, osobně si ale myslím, že se jedná spíše o takového průvodce, který vám jen ukáže, že hygge je vlastně celou dobu okolo nás a možná to ani nevíte, neuvědomujete si, že hygge žijete.

40 dní pěšky do Jeruzaléma – 22letý muž jde pěšky 1400 kilometrů do Jeruzaléma. Pořád se ztrácí a je trochu nešikovný, potká ale dobré lidi. Jak to skončí: do Jeruzaléma dojde, ale pak ho na letišti málem zabije raketa. Hodně vtipné a jen dodávám, že obsahuje vtipy o náboženství a tlustých lidech. Na léto u rybníka ideální četba.

Kam ještě zajít – Tady jsou tipy na pražská knihkupectví, kde hrozně ráda nakupuji knihy, anebo si jen tak listuji. Ale pozor: jsou návyková a utratíte tu spoustu peněz :).

Page Five na Letné stojí doslova pár metrů od showroomu Heleny Dařbujánové (už brzy ji potkáte u nás ve škole). Mladé knihkupectví a vydavatelství specializující se na prodej a produkci výtvarných publikací, autorských tisků a uměleckých periodik. Krása napohled!

Chcete osobní terapii knihou? Jen pro Vás otevřou Book Therapy a vy získáte neuvěřitelné množství času na to prozkoumat všechny knihy a časopisy, které v obchodě mají. Pouze Vy a náš kurátorský výběr. „Obchod Vám otevřeme mimo otevírací dobu, provedeme Vás, pomůžeme s výběrem, otevřeme třeba i víno a necháme Vás čerpat energii, relaxovat, získávat vědomosti a inspirovat se,“ říkají. A já nadšeně tleskám a říkám: vaše kroky za designem ať vedou z Letné na Vinohrady.

Mějte se krásně, je léto. A čtěte…

Vaše Jana

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek